Roger Federer

roger federerRoger Federer

Kraj: Szwajcaria
Data urodzenia: 8 sierpnia 1981
Wzrost: 185 cm
Waga: 85 kg
Status profesjonalny: 1998

Roger Federer to jeden z najbardziej znanych zawodników światowego tenisa. Urodzony w Bazylei Szwajcar status profesjonalnego zawodnika uzyskał już w roku 1998 mając 17 lat przegrał swój debiut w turnieju w Gstaad.

Roger jest praworęczny, a jego gra oparta jest jednoręcznym backhandzie. Szwajcar na swoim koncie ma 76 wygranych turniejów rangi ATP w grze pojedynczej oraz 8 wygranych turniejów w grze podwójnej. Roger jak przystało na klasowego zawodnika wygrał wszystkie możliwe do wygrania turnieje Wielkiego Szlema, najmniej razy wygrał turniej rozgrywany w Paryżu, czyli Roland Garros, gdzie królem jest jego odwieczny rywal na korcie czy Rafael Nadal.

Federer największe triumfy święcił na kortach Wimbledonu, gdzie to on jest niewątpliwie królem kortów trawiastych. Szwajcar wielokrotnie obejmował 1 miejsce w rankingu męskiego tenisa, a pierwszy raz miało to miejsce 2 lutego 2004 roku, czyli zaledwie 6 lat po zapoczątkowaniu kariery zawodowej. Roger to nie tylko wielki zawodnik, w 2003 roku założył fundację pomagającym chorym dzieciom z RPA, wielokrotnie uczestniczył także w meczach charytatywnych. Szwajcar najlepiej czuje się na kortach na nawierzchni twardej oraz na trawie. W swojej dotychczasowej karierze zarobił na korcie ponad 73 miliony dolarów, nie licząc oczywiście wpływów z reklam.